יקב מישר יקב מישר יקב מישר יקב מישר יקב מישר יקב מישר
האמת הערומה על תוויות יין


קברנה קליפורני – סוג העינב מצויין על התווית

קברנה קליפורני – סוג העינב מצויין על התווית

למה צריכות תוויות של בקבוקי יין לעניין אותנו, נניח, יותר מאשר תוויות של יוגורט? נכון, תווית היין היא חלון הראוה של היין, אך תווית היוגורט גם היא חלון ראווה, אמנם של יוגורט. פשוט, יין הוא מעניין, וכל דבר הקשור ביין מעורר התרגשות. תאמינו או לא, יש אנשים האוספים תוויות יין, גם של יינות שמעולם לא טעמו. "כסוחר יינות במשך שנים רבות, ואחר כך כמנהל חנות, אספתי יותר מ- 30,000 תוויות יין..." כותב לי אומלל אחד שהתאווה השטותית הזו טרפה את דעתו. "יש לי כבר תוויות של היין שלך, אך הן במצב לא מושלם... האם אפשר לקבל מבחר של התוויות... אני מבטיחך שהם ישמשו אך ורק למטרות לימודיות...." לימודיות? תוויות היין? באיזה מסגרת – עיצוב גראפי? כלכלה? פסיכיאטריה?.... קברנה קליפורני – סוג העינב מצויין על התווית

אמור לי מי חבריך: תווית של הברון פיליפ מצויירת על-ידי שאגאל.

אמור לי מי חבריך: תווית של הברון פיליפ מצויירת על-ידי שאגאל.

 
ובכן, יין הוא מרגש. את היין צריך לשים בבקבוק. על הבקבוק נהוג, וגם כדאי, לשים תווית. מכאן ואילך העניין מסתבך. בארצות רבות חייבים לציין את השנה ואת זני הגפן שמהם נעשה היין. עד 85% מזן בודד יקנו לאותו היין את הזכות להיקרא "קברנה סוביניון" או "מאלבק" או "גווירצטראמינר", למי שמסוגל לבטא את המילה. במקומות אחרים – צרפת למשל – יהיה זה עלבון חמור לציין עובדות כאלה. הרי כל תינוק יודע ששאטו פטרוס עשוי מ- 100% מרלו, ושמפניה עשויה מפינו נואר ושארדונה. בארצות הברית חייבים להזהיר על גבי הבקבוק את הנשים ההרות מפני הסכנות האיומות הצפויות לעובריהן משתיית יין. ובכל מדינה תרבותית חייב להופיע ציור מכוער של קווים עבים ודקים – אותו בר-קוד המאפשר לקופאית להמשיך לבהות בחלל בזמן שהיא מעבירה על פני הקופה הרושמת את הבקבוק שבחרתם בתשומת לב כה רבה. אמור לי מי חבריך: תווית של הברון פיליפ מצויירת על-ידי שאגאל.

ברון פיליפ, למשל, לא כותב הרבה מעבר ל- "ברון פיליפ". לברון, דרך אגב, יש חברים בעלי חוש אמנותי – שאגאל למשל, דאלי, פיקאסו, ואחרים, פחות מוכשרים – הנסיך צ'ארלס למשל. חבריו של הברון מקשטים את בקבוקי הברון בציוריהם. עוד מופיע שם טקסט קצר בזו הלשון –" "75cl, מידע מועיל במיוחד. (אפשר להציץ בתוויות פה). שמפניה: מאיזה ענבים היא עשויה?

שמפניה: מאיזה ענבים היא עשויה?

שמפניה: מאיזה ענבים היא עשויה?

 
 
מה, אם כן, צריך להיות על התווית? לא ידוע לנו על משטרת תוויות, ולא שמענו על ייננים הנמקים בכלא בגלל ששכחו לציין "מכיל סולפיטים". מקובל לכתוב את הנפח (""75cl), את הבר-קוד, וכמובן-כמובן – אחוז האלכוהול. "מה, רק 12.5%?" ישאלו בזלזול את היינן האומלל. "באיזה בריקס בצרת?" – "לא, אתה לא מבין, אנחנו לא דוגלים באלכוהול גבוה, כדי לשמור על הפירותיות הרעננה.... חוץ מזה היתה לנו קצת כנימה קמחית... ובכלל מרלו אנחנו בוצרים לפי החומצה ולא לפי הסוכר..." סכנות חמורות ביותר לכל השותה יין זה.

 
 
 
כיוון שאין משטרת תוויות, כל יקב עושה את הטוב בעיניו. ישנם המכבירים: תווית קדמית, תווית אחורית, קישוט צוואר; הגיגי היינן, תאריך הבציר, נתוני המעבדה; חותמות כשרות של מבחר רבנים; התראות ואזהרות, 25 אג' פיקדון; עם מה הולך היין (מוח עגל בכרוב ניצנים?) וכמובן – הלוגו של היקב ושנת הבציר המוטבעים על גבי הפקק; קפסולה ממוספרת, ספרון קשור לצוואר הבקבוק (עם חוט ראפיה אופנתי – או אולי היה זה אופנתי רק בניינטיז?) העיזים, המגדל והתווית
סכנות חמורות ביותר לכל השותה יין זה

סכנות חמורות ביותר לכל השותה יין זה


 
 
העיזים, המגדל והתווית

שמפניה: מאיזה ענבים היא עשויה?

חוסו, רבותי, על בעל היקב המסכן. כל כך נחמד לעשות יין, כה קשה לשווק ולמכור אותו. יקבן אחד מדרום אפריקה, במצוקתו, מילא את התווית שלו בעיזים מטפסות על מגדלים; ואחר, בקליפורניה, הטביע את הבקבוקים באוקיינוס, רק על מנת לשלות אותם חזרה. יין צריך סיפור: בלי סיפור אי אפשר למכור יין, לפחות לא ברווח. ואם לא סיפור, לפחות ציור – ראו את הברון פיליפ. כשאתם עומדים בפעם הבאה מול תערוכת תוויות בחנות היין, חשבו על כך כאילו אתם במגרש מכוניות משומשות, שצוחצחו והוברקו למענכם בלבד, וזכרו תמיד לקחת את האוטו לבדיקה במכון מוסמך.
 
 
 

 

 


כל הזכויות שמורות © ליקב מישר 2002     hayasmil@gmail.com   בניית אתר: דוגרי